drsevilayzorlu@gmail.com
TEL : 0242 316 98 99
Cetad Antalya Bölge Temsilcisi
ANTİDEPRESAN
VENLAFAKSİNKullanildigi durumlar:

    Majör Depresyon,
    Yaygin Anksiyete Bozuklugu,
    Obsesif-Kompulsif Bozukluk,
    Kronik Yorgunluk Sendromu,
    Dikkat Eksikligi Ve Hiperaktivite Bozuklugu.

Gebelikte Risk: C

Gebe kadinlarda yapilmis yeterli ya da kontrollü çalismalar yoktur. Gebe kadinlarda ancak çok gerektiginde kullanilmalidir. Venlafaksin anne sütüne geçer; bu ilaci kullanan annelere emzirtmemeleri önerilir.

Kullanilmasi sakincali olan durumlar:

Venlafaksine asiri duyarlilik

Uyarilar ve Önlemler:

Kan basincinda kalici yükselmeye neden olabilir; anksiyete, sinirlilik, uykusuzluga neden olabilir; kilo kaybina neden olabilir (kilo kaybinin istenmedigi hastalarda dikkatli kullanilmalidir). Bazi hastalarda psikozu kötülestirebilir ya da bipolar bozuklugu olan hastalarda mani ya da hipomaniye geçisi tetikleyebilir. Elektrokonvülsif tedavinin risklerini artirabilir. Bilissel ya da devinsel bozukluk ortaya çikma olasiligi düsük oldugu gibi antikolinerjik etkiler ortaya çikarma olasiligi da çok düsüktür. Cinsel islev bozukluguna neden olabilir ya da bunu alevlendirebilir.

Uzun süren (> 6 hafta) tedaviden sonra birden kesilmesi ya da dozun azaltilmasi ajitasyon, disfori, sinirlilik, anksiyete ve diger semptomlara yol açabilir. Tedaviyi keserken doz en az 2 haftalik bir dönem içinde giderek azaltilmalidir.

Göz içi basinci artmis olan hastalarda ya da akut dar açili glokom olasiligi bulunan hastalarda dikkatli kullanilmalidir.

Yan Etkileri

>%10 siklikla karsilasilanlar:

    Bas agrisi (% 25), somnolans (% 23), bas dönmesi (% 19), insomnia (% 18), sinirlilik (% 13)
    Bulanti (% 37), agiz kurulugu (% 22), kabizlik (% 15), istahsizlik (% 11)
    Olagandisi ejakülasyon/orgazm (% 12)
    Bitkinlik (% 12)
    Terleme (% 12)

% 1-10 siklikla karsilasilanlar:

    Anksiyete (% 6), olagandisi rüyalar (% 4), esneme (% 3), ajitasyon (% 2), konfüzyon (% 2), olagandisi düsünme (% 2), depersonalizasyon (% 1), depresyon (% 1)
    Vasodilatasyon (% 4), hipertansiyon (dozla iliskilidir; < 100 mg alan hastalarda % 3, > 300 mg alan hastalarda % 13 e dek), tasikardi (% 2), gögüs agrisi (% 2), postural hipotansiyon {% 1)
    Diyare (% 8), kusma (% 6), dispepsi (% 5), fla-tulans (% 3), tat bozuklugu (% 2), kilo kaybi (% 1)
    Libidoda azalma
    Empotans (% 6), idrara çikma sikliginda artma (% 3), idrar bozuklugu (% 2), orgazm bozuklugu (% 2), üriner retan-siyon (% 1)
    Tinnitus
    Görme bulanikligi (% 6), midriazis (% 2)
    Tremor (% 5), hipertoni (% 3), parestezi (% 3), segirme (% 1) Dermatolojik: Döküntü (% 3), kasinti (% 1)
    Enfeksiyon (% 6), ürperme (% 3), travma (% 2)

Olagan Doz

Çocuklar ve ergenler:

DEHB: Baslangiçta: 12.5 mg/gün

< 40 kg çocuklar: Haftada bir 12.5 mg artirarak en fazla 50 mg/gün e çikilir ve bölünmüs 2 dozda verilir

> 40 kg çocuklar: Haftada bir 25 mg artirarak en fazla 75 mg/gün e çikilir ve bölünmüs 3 dozda verilir Ortalama doz: 60 mg ya da 1.4 mg/kg, 2-3 doza bölünerek verilir

Otizm: Baslangiçta: 12.5 mg/gün; 6.25-50 mg/gün doz araliginda sürdürülür

Eriskinler:

Hemen salinan tabletler: 75 mg/gün, bölünmüs 2 ya da 3 dozda verilir, yemeklerle birlikte alinir; en az 4 günlük araliklarla dozda 75 mg/gün lük artislar yapilarak 225-375 mg/gün dozuna kadar çikilabilir

Yavas salinan kapsüller: Günde bir kez 75 mg, yemekle birlikte alinir; bazi hastalarda 37.5 mg/gün lük bir dozla baslanir ve 4-7 gün sonra günde bir kez 75 mg dozuna çikilir; gerektiginde 4 günde bir 75 mg/gün lük doz artislariyla 225 mg/gün lük bir doza çikilabilir

Yemeklerle birlikte alinmalidir.

Not: Bir haftalik bir tedavi süresinden sonra ilaç kesileceginde dozun azaltilarak kesilmesi önerilmektedir. Venlafaksin 6 hafta ya da daha uzun süreli olarak kullanilmissa, birakilacaginda 2 haftalik bir süre içinde dozun azaltilarak kesilmesi gerekir.

Böbrek bozuklugunda dozlama: Dozu oraninda azaltilir; diyaliz hastalarinda toplam günlük doz % 50 oraninda azaltilir; diyaliz hastalari dozu diyaliz sonlandiktan sonra almalidirlar

Orta derecede karaciger bozuklugunda dozlama: Toplam günlük doz % 50 oraninda azaltilir

Izlenecek Parametreler Kan basinci düzenli araliklarla izlenmelidir.

ALKOLDEN KAÇININIZ; ZIHINSEL UYANIKLIK GEREKTIREN ARAÇLARI KULLANIRKEN DIKKATLI OLUNUZ;

VENLAFAKSIN KULLANIRKEN VÜCUDUNUZDA BIR DÖKÜNTÜ ÇIKARSA YA DA NEFES DARLIGI OLURSA HEMEN HEKIMINIZI BILGILENDIRINIZ.& CA. Her hakkı saklıdır.